Piotr Surowiecki

główna :: moje strony :: blog :: szukaj :: kontakt

Blog subiektywny:
Zmartwychwstanie w praktyce
Wielki Post - ciekawostki i wspomnienia
Katolik lekkoduchem
Czy piekło jest ciekawsze niż niebo?
Ksiądz nie da rady
Czy dawać pieniądze żebrakom na ulicy?
zobacz wszystkie

Ile dni trwa Wielki Post?

Często spotykam się z dziwacznym liczeniem dni Wielkiego Postu. Dla wielu ludzi jest to problem i nie mogą się nigdy doliczyć do dni czterdziestu. W "Wiadomościach" TVP około dwóch, może trzech lat temu przez kilka dni z rzędu robili w głównym wydaniu materiały o liczeniu dni Wielkiego Postu. Próbowali robić to rozmaicie: zaczynać od I Niedzieli Wielkiego Postu, zaczynać od Środy Popielcowej, kończyli na Wielkim Czwartku czy Wielkiej Sobocie... no mnóstwo kombinacji przetrzepali, ale czterdzieści im niezbyt chciało wyjść w jakiś sensowny sposób. No to na koniec materiału postawili wypowiedź jakiegoś księdza, że czterdzieći dni to jest symboliczne i tak naprawdę nie jest ta dokładna liczba ważna.

Taka dziennikarska niewiedza i ignorancja wciskana milionom Polaków jest denerwująca, zwłaszcza że dla puenty swojego kiepskiego materiału posłużyli się autorytetem księdza. A dziś kolejny kwiatek dla kolejnej rzeszy rodaków i nie tylko: onet.pl cytuje artykuł z "The Daily Telegraph", w którym autor stwierdza, że niedziele do Wielkiego Postu się nie wliczają.

Czy trzeba być liturgistą żeby wiedzieć kiedy trwa Wielki Post? Nie, wystarczy prawdziwie żyć rytmem życia Kościoła i wtedy odpowiedź jest jasna: bez trudu będziemy wiedzieć kiedy Wielki Post się zaczyna, a kiedy kończy. Nawet jednak jeśli komuś tego wyczucia zabraknie, to zwykłe chodzenie co tydzień na Eucharystię dostarcza nam już odpowiedzi. Oto co słyszymy na początku liturgii każdej Niedzieli Palmowej (gwoli ścisłości: kapłan może poniższe słowa - umieszczone w Mszale - nieco zmienić, ale muszą one być podobne do przytoczonych):

Drodzy bracia i siostry, przez czterdzieści dni przygotowaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości. W dniu dzisiejszym gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód misterium paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego krzyża, dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu.

Wbrew pozorom Święta Zmartwychwstania Pańskiego nie ropoczynają się od obrania pierwszego jajka w niedzielny poranek.

Piotr Surowiecki
dodano: 17-02-2008, 10:50
aktualizowano: 17-02-2008, 10:50

Ks Piotr Góra (01-03-2009, 22:36)

doskonała myśl - ja tez szukałem odpowiedzi na pytanie o zakończenie Postu

Ania (08-05-2011, 8:06)

Dalej nie wiem, kiedy się kończy Wielki Post - bo od środy popielcowej do soboty przed Niedzielą Palmową jest... 39 dni... no to jak, Niedziela Palmowa to jeszcze Wielki Post a już Wielki Poniedziałek - nie?

Ania (08-05-2011, 8:16)

Aha, i jeszcze jedno: proszę zajrzeć do Liturgii Godzin (t.2 s.317): tam jest napisane tak: okres wielkiego postu, II. Wielki Tydzień, a zatem przynajmniej do Wielkiego Czwartku wieczora mamy jeszcze wielki post... Co oznacza, że sprawa taka jednoznaczna nie jest z tym liczeniem... Ja tam myślę, że ten ksiądz mówiący o 40 jako liczbie symbolicznej a nie rzeczywistej, miał jednak rację... Na pogląd, że niedziel się nie wlicza, nie zgadzam się, bo wszystkie niedziele mają tytuł Niedziel Wielkiego Postu!

setnik (30-03-2012, 14:20)

Post Jezusa zakończył się w 40-tym dniu,a nie po upływie 40 -tu. Tak więc nie ma sprzeczności, że w Niedzielę Palmową (czyli w 40 dniu od Popielca) już postu nie ma. Od tego czasu (wjazdu Jezusa do Jerozolimy)zaczyna się Misterium Męki Pańskiej, przyjętej w KK jako Wielki Tydzień.Trwa do soboty. Wielkanoc jest już nowym rozdziałem.

sławek (07-04-2012, 21:14)

Szanowny Kolego. Duży teraz nieład w świadomości i wiedzy. Post trwa 40 (liczba rzeczywista a nie symboliczna!) dni (niedziele nie są wliczane) i kończy się w Wielka Sobotę. Wg niektórych o północy (praktycznie), a wg innych trwa do Wigilii Paschalnej(która należy do Niedzieli Wielkanocnej). Gdyby Wielki Post kończył się w Niedzielę Palmową-to Wielki Tydzień -należy do jakiej części roku kościelnego?Co do nie wliczania Niedziel bo mają tytuł Niedziel Wielkiego Postu-zgadza się co do tytułu, ale w Niedzielę nie ma postu-proszę sprawdzić dawne przepisy postne nie obowiązujące w niedziele (abstinentia i ieiunum). Naturalnie należy w siódmy dzień tygodnia zachować powagę dotyczącą tego okresu (czyli dla czepialskich-nie nie wolno chodzić na dyskoteki). Pozdrawiam wszystkich i życzę Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa! Resurrexit sicut dixit!

lilolina (08-05-2012, 21:29)

Trwa 47 dni ;))

ddr (27-03-2013, 15:37)

Pan Sławek jest w błędzie, bowiem Triduum Paschalne nie należy już do Wielkiego Postu. Po prostu rozwijało się historycznie kilka cykli liturgicznych, które z czasem nałożyły się na siebie, a posoborowa reforma liturgiczna również nieco tu namieszała.

oscylator (30-06-2013, 22:51)

dołączam się do sławka. Odejmujemy niedziele. Reszta to post a szczególnie wielki tydzień.

Tolek Banan (05-04-2014, 18:00)

siódmy dzień tygodnia to chyba sobota, nieprawdaż?

Mirek (19-04-2014, 12:07)

Ile trwa Wieli Post? Czy 40 dni jest symboliczne czy rzeczywiste? Co tak naprawdę znaczy post? Wszystko zależy punktu widzenia, przecież okres Wielkiego Postu ustanowili po prostu ludzie (nawet jeśli to był papież). Racje maja i ci którzy liczą Wielki Post bez niedziel (tak ustalił kościół), ale racje również maja ci którzy 40 dni uważają za liczbę symboliczną (w post mamy odmawiać sobie różnych rzeczy - czyli jak ktoś postanowi, że nie pije i pali przez post, to żeby post trwał 40 dni od Środy Popielcowej do Niedzieli Wielkanocnej to w niedziele ma pić i palić - bez sensu). Cały Wielki Post jest symboliczny, to 40 dni postu Jezusa na pustyni, który kończył się wjechaniem do Jerozolimy (na pamiątkę tego obchodzimy Niedziele Palmową) jest pretekstem dla nas, byśmy również odbyli pokutę, zadumę i odmienili swoje życie. Ponieważ okres postu Jezusa i Wielki Tydzień ze sobą sąsiaduje, zostały ze sobą w pewnym sensie połączone. Przez 40 dni (razem z niedzielami - Jezus na pustynie nie robił sobie przerw w poście na niedzielę) mamy się przygotować na odmianę , czego symbolem jest śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Ponieważ w Wielki Tydzień Jezus został pojmany, skazany i ukrzyżowany, to nie mamy czego świętować, jest to jak najbardziej okres smutku a nie radości, dopiero zmartwychwstanie powoduje " wybuch radości i zadowolenia". Tak samo sposób obchodzenia Wielkiego Postu, bo cóż oznacza dla wegetarianina zakaz jedzenia potraw mięsnych, dla abstynenta wstrzemięźliwość od spożywania alkoholu, lub dla kogoś kogo na codzień stać tylko na najtańsza mielonkę z marketu, to w post będzie jadł śledzie, wędzone łososie, kraby i homary. I czas i sposób obchodzenia Wielkiego Postu jest dla jednych symboliczny, a mniej wymagający postępują według nauk kościoła i stosują je w sposób dosłowny, i tak też jest bardzo dobrze.

Szymek. (08-08-2014, 19:25)

w polsce post trwa cały czas gdyż nie ma pieniędzy na dobre mięso a niedobrego się nie je :).Polecam serwis turystyczny www.psur.pl - Wycieczki po Polsce: propozycje wycieczek (również z małymi dziećmi), porady dla podróżujących przez Polskę, humor, tapety, stawki opłaty klimatycznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone, (c) Copyright by Piotr Surowiecki